Ekonomi
25 Şubat 2024 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Kirada yüzde 25 uygulamasına gerek kalmayacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan kira artışlarına ilişkin son düzenlemeyi açıkladı. 1 Temmuz 2024 tarihinde sona erecek olan yüzde 25 kira artışı sınırı uygulamasının devam etmeyeceğini belirten Tunç, "Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak." dedi. Ayrıca, Tunç, kira artışlarının arabuluculuk yöntemiyle çözülmesine yönelik bir uygulamayı da başlattıklarını vurguladı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tv100 yayınında kira artışlarına ilişkin yaptığı açıklamada, kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek amacıyla yüzde 25 sınırlandırmasının TBMM tarafından getirildiğini hatırlattı. Bu düzenlemenin, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar uzatıldığını belirten Tunç, ancak artık bu sınırın devam etmeyeceğini söyledi. Bakan Tunç, ayrıca yüzde 25 kira artışı sınırının sürmesinin, ani ve aşırı artışların önüne geçilmesi için kanun koyucunun bir takdiri olduğunu ifade etti.

Hatırlanacağı üzere, yüksek enflasyon nedeniyle kiralardaki aşırı artışların önüne geçmek amacıyla hükümet tarafından getirilen yüzde 25 sınırı, önceki yıllarda uygulanmıştı. Ancak yaşanan sorunlar üzerine bu düzenleme bir süre daha uzatılmıştı. Şimdi, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren bu sınırlamanın sona ereceği belirtiliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Lezita fabrikası'nda çalışan işçiler, toplu iş sözleşmesi nedeniyle grev başlattı Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu LPG'ye 81 kuruşluk zam bekleniyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret mesajı: Sözümüzü yerine getirdik