Anasayfa
18 Ocak 2022 ( 7112 izlenme )
Reklamlar

Bursa’da Şok Olay Çok Nadirdi, Nesli Tükenmek Üzereydi, Yılan Sanıp…

Bursa’da nesli tükenmek üzere olan oluklu kertenkele yılan zannedilerek katledildi. El ve ayağa sahip diğer kertenkele cinslerinden hiçbir farkı olmayan oluklu kertenkeleler sulak alanlarda yaşıyor.


Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Özlüce mahallesinde nesli tükenmekte olan bir oluklu kertenkele bilinçsiz kişilerce yılan zannedilerek öldürüldü. Öldürülen oluklu kertenkelenin yılan olarak sosyal medyada paylaşılması da büyük tepki topladı.

Doğadaki en sakin canlılar arasında bulunan kertenkeleler nesli tükenme riski taşımasına rağmen bilinçsiz kişilerce yılan sanılıp öldürülüyor.


Kol ve bacağı bulunmayan ve yapı olarak yılanlarla bire bir benzerlik gösteren kertenkeleler görüldükleri anda paniğe sebep olabiliyor. Yetişkinlerinin boyları yaklaşık 150 santimetreye kadar ulaşabilen oluklu kertenkeleler salyangoz, böcek, termit, karınca ve çekirgelerle besleniyor.

Halk arasında çiftçi dostu olarak bilinen oluklu kertenkele ele alındığında dahi ısırmıyor, sokmuyor ya da zehirlemiyor.


Doğadaki en uysal hayvanlardan biri olarak kabul edilen fakat yapı itibarıyla yılana benzeyen oluklu kertenkeleleri yılanlardan ayıran en büyük özellik ise göz kapaklarının olması. Derisinin yan kısımlarında bulunan ve derin yarıklar gibi görünen olukları da bu uysal canlıların yılanlardan ayrılmasını sağlıyor. El ve ayağa sahip diğer kertenkele cinslerinden hiçbir farkı olmayan oluklu kertenkeleler sulak alanlarda yaşıyor

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

70 YAŞINDA DÖRDÜZ DOĞURDU NELER OLUYOR BÖYLE HZ. ADEM’İN (A.S.) YARATILIŞI Evsiz Adamın Hayatı 35 Yıl Sonra Değişti