Anasayfa
26 Mart 2024 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Çikolataseverlere kötü haber! Kakao fiyatlarında tarihi rekor

New York Ticaret Borsası'nda mayıs vadeli kakaonun ton başına fiyatı, bugün yaklaşık %4,6 artarak 10 bin 75 dolara yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Fildişi Sahili ve Gana'daki büyük kakao fabrikalarının tohum maliyetlerini karşılayamamaları nedeniyle üretimi kısıtlama veya durdurma kararı alması, kakao fiyatlarının rekor seviyelerde seyretmesine neden oldu.

Dünya kakao arzının yaklaşık %45'ini sağlayan en büyük kakao üreticisi Fildişi Sahili'nde hasadın önemli ölçüde azalması bekleniyor. Bu durum, küresel kakao piyasasında dengelerin değişmesine neden olabilir.

Diğer kakao üreticisi ülkeler olan Nijerya ve Gana'da da verim beklentileri düşük. Sıcaklık ve kuraklık gibi faktörler, kakao çekirdeklerinin gelişimini olumsuz etkileyerek nisan ayında başlayacak ara hasadın geçen yıla göre daha düşük seviyede olmasına neden olabilir. Bu durum, kakao fiyatlarının daha da yükselmesine katkıda bulunabilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yargıtay'dan fazla mesai ücreti emsali: En yüksek banka faizi ile ödenmeli HZ YUSUF'UN TÜRBESİ Helal Olsun..! Selena dizisi müzikale uyarlanıyor, başrol için Sinem Kobal'a teklif götürüldü