Anasayfa
03 Ocak 2020 ( 44 izlenme )
Reklamlar

Kimsenin Yaptığı Yanına Kalmaz

Vaktiyle bir derviş, nefisle mücadele konusunda epey mefafe kat etmiş.. Meşrebinin usûlünce bundan sonra belki de ya Kalenderî yada melami olacaktır. Yani her türlü süsten, gösterişten arınacak, varlıktan soyunacaktır. Fakat iş yamalı bir hırka giymekten ve bir asa taşımaktan ibaret değildir elbette.

Her türlü gösterişten arınmak gereklidir… Saç, sakal, bıyık, kaş… ne varsa hepsinden. ..Derviş, usûle uygun hareket eder, soluğu mahalle berberinin koltuğunda alır.

Vur usturayı berber efendi, der. Berber, dervişin saçlarını köpükler, itina ile kazımaya başlar. Derviş aynada kendini seyretmektedir. Kafasıının sağ kısmı tamamen kazınmıştır. Berber diğer tarafa usturayı vuracakken, yağız mı yağız, bıçkın mı bıçkın belalı bir kabadayı naralar atarak girer içeriye. Doğruca dervişin yanına yaklaşarak, başının kazınmış kısmına okkalı bir şaplak atar ve :

Kalk bakalım kabak efendi, kalk da tıraşımızı olalım, diye kükrer. Dervişlik bu… Sövene dilsiz, vurana elsiz gerek. Kaideyi bozmaz. Ses çıkarmaz, usulca bir derviş edasıyla çekilir köşeye. Berber mahcup, fakat korkmuştur. Ses çıkaramaz. Kabadayı koltuğa oturur, berber tıraşa başlar. Fakat belalı kabadayı tıraşı bitene kadar sürekli aşağılar dervişi, inanışını ibadetini taatını……

“Kabak aşağı, kabak yukarı…”
Nihayet tıraş biter. Bıyıklar yağlanmış kokular sürülmüştür . Kabadayı dükkandan çıkar. Henüz birkaç adım gitmiştir ki, gemden boşanmış bir at arabası yokuştan aşağı hızla üzerine gelir. Kabadayı şaşkınlıkla yol ortasında kalakalır. Derken, iki atın ortasına denge için yerleştirilmiş uzun sivri ok karnına dalıverir kabadayının. Kabadayı oracıkta bir kurbağa gibi serilip kalır. Ölmüştür. Görenler çığlığı basar. Berber ise şaşkın mı şaşkın…

Berber , bir manzaraya , bir dervişe bakar, gayri ihtiyarî sorar: Biraz ağır olmadı mı derviş efendi ?
Derviş mahzun, düşünceli cevap verir:

Vallahi gücenmedim alınmadım söylediklerine, yaptıklarına, nefsime ağır da gelmedi hatta hakkımı da helâl etmiştim.
Gel gör ki,bu kabağın da bir sahibi var ona dokunmuş olmalı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BORÇTAN KURTULMAK İÇİN OKUNACAK DUA ALLAHU EKBER Hayatında ilk defa kur'an-ı Kerim duyanların verdiği tepki Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Cami Gidecek yerim yoktu”