Anasayfa
15 Nisan 2024 ( 22 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası 2023'te 818,2 milyar TL zarar etti! Bilançoya KKM ödemeleri damga vurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 92. hesap dönemine ait 2023 bilançosu Resmi Gazete'de yayımlandı. TCMB, 2023 yılında 818,2 milyar TL zarar açıkladı. Bu dudak uçuklatan zararın, Kısa ve Kısa Vadeli Döviz Borçları (KKM) ödemelerinden kaynaklandığı belirtildi. Banka, 2022 yılında ise 72 milyar TL kâr açıklamıştı.

Merkez Bankası'nın açıkladığı bilançoya göre, realize edilen zararın 818,2 milyar TL olduğu ifade edildi. Henüz realize edilmemiş "diğer" kalemler toplamı ise 817,8 milyar TL olarak belirlendi. Bu iki kalem, taşınan açık döviz pozisyonları ve KKM kur farkı ödemelerinden kaynaklanıyor.

Olağan Genel Kurul toplantısı ise 30 Nisan'da Ankara'da gerçekleşecek. Genel kurulda 2023 yılına ait bilanço, kâr ve zarar hesabının onaylanması gündemde yer alacak. Ancak, TCMB'nin KKM kaynaklı oluşan belirgin zarar nedeniyle 2023 dönemine ilişkin Hazine'ye kâr payı aktarımı yapmayacağı açıklandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Metin Uca'nın Son Vasiyeti: "Küllerimin İstanbul Boğazı'ndan serpilmesini isterdim" Bastonla ayakta durabilen Turabi'den "Survivor All Star" açıklaması Türkiye'nin en kalabalık ilçesi neden sürekli gündemde? ABD'nin Maine eyaletinde 18 kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırının zanlısı ölü bulundu