Ekonomi
19 Şubat 2024 ( 7 izlenme )
Reklamlar

Bakan Şimşek sinyali vermişti! Hazine'den kira geliri için konutlara sıkı takip başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mersin'de kira geliri potansiyeli olan konutların tespiti için çalışmalarını sürdürüyor. Vergi dışı bırakılan kira gelirlerinin önüne geçilmesi amacıyla vergi daireleri tarafından tebligatlar gönderilmeye başlandı ve beyanname uyumsuzluğu olan mükelleflere yasal işlem başlatılıyor.

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, kirada bulunan konut sahiplerinin gelir beyannamelerini mart ayında vermeye başladıklarını belirtti. Canpolat, Maliye Bakanlığı'nın kira gelirleri ile ilgili başlattığı çalışmanın Mersin'de de uygulandığını vurguladı. Tebligatların kent genelinde dağıtılmaya başlandığını ve kiracılara ikamet süreleri, kira miktarları, kira artışları ve ödeme kanalları gibi bilgilerin sorulduğunu aktardı.

Canpolat, vergi ödemelerinin devlet gelirleri için önemli olduğunu vurgulayarak, kirada bulunan konut sahiplerinin cezai işlemlerden kaçınmak için kira gelir vergisi beyannamelerini zamanında vermeleri gerektiğini önerdi. Ayrıca, Maliye Bakanlığı'nın bu konuda çalışmalarını hızlandırdığını ve mülk sahiplerinin beyannamelerini zamanında vermeleri için çeşitli platformlarda duyurular yaptığını belirtti.

Canpolat, kirada konutu olan mülk sahiplerinin Maliye Bakanlığı ile iletişime geçerek bilgi alarak, cezai işlemlerden kaçınmaları gerektiğini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: 21 yılda 3 bin 844 yeni köprü inşa ettik, 450 yeni tüneli hizmete sunduk Köprü ve otoyol ücretlerine zam geldi Üretimin yüzde 80 düştüğü Köse fasulyesinin fiyatı 200 TL'ye kadar çıktı Erdoğan: Emeklilerimizin refah düzeyinin artması için tüm kaynaklarımızı seferber ettik