Siyaset
20 Aralık 2023 ( 8 izlenme )
Reklamlar

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin kısa adı DEM Partisi'ydi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin kısa adı DEM Partisi'ydi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (HEDEP) yeni kısa adı DEM Partisi oldu. HEDEP ismi, daha önce kapatılan Halkın Demokrasi Partisi'ne (HADEP) benzediği gerekçesiyle Yargıtay tarafından kabul edilmedi.

Parti sözcüsü Ayşegül Doğan, düzenlediği basın toplantısında bu konudaki kararını açıkladı.

Doğan, Yargıtay'ın talep ettiği değişiklik kapsamında partinin adının kısaltılmasının yanı sıra tüzükteki iki maddenin de değiştirildiğini söyledi.

“15 Ekim'de büyük bir kongre yaptık ve zorlayıcı sebeplerden dolayı ismimizi değiştirdik. Yargıtay Başsavcılığı yeni ismimizin kısaltılmasına itiraz etti. "18 Kasım'da da tüzüğümüzde değişiklik yapılmasını istemişti" diyen Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedir efendim? HEDEP ismi bize HADEP'i hatırlatır. Karışıklığa yol açtığı için iki tarafın kafası karışabilir." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İYİ Parti'de ittifak farklılıkları: Meral Akşener'in milletvekili Güner istifa etti, Üçok görevden alındı Bilal Erdoğan, Turhan Çömez'in elini havada bıraktı! Sonrasında yaşananlar ise herkesi şaşırttı Ankara, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmelerini nasıl değerlendiriyor? Başak Demirtaş'ın adaylık açıklaması DEM partisinde nasıl karşılandı ve CHP ile işbirliğine nasıl bir etkisi olabilir?