Anasayfa
16 Nisan 2024 ( 14 izlenme )
Reklamlar

İranİsrail gerilimi sonrası altın ve dolarda son durum

Orta Doğu'da yaşanan gerginlik, para piyasalarında nasıl bir tepkiye yol açacağı merak edilirken, bayram tatilinin ardından dolar ve altın fiyatlarına ilişkin ilk haftanın görüntüsü netleşti. Altın, değer kazancını sürdürerek 2 bin 451 TL seviyesinde işlem görürken, dolar 32,40 TL, euro ise 34,52 TL'den satılıyor.

Altın fiyatlarında yaşanan yükselişin devam edeceği beklentisi hakim. Orta Doğu'daki gerilimin tırmanması durumunda altın fiyatlarında ciddi değişiklikler olabileceği öngörülüyor. Bu bağlamda, çeyrek altın 4 bin 430 lira seviyelerinden, Cumhuriyet altını ise 16 bin 980 lira civarında işlem görüyor.

İranİsrail gerilimi sonrasında altına olan talepte artış yaşanırken, önde gelen finans kuruluşlarından Goldman Sachs, yıl sonu altın fiyatı tahminini ons başına 2 bin 300 dolardan 2 bin 700 dolara yükseltti.

Cuma günü İran'ın İsrail'e saldırı hazırlığında olduğuna dair haberler, emtia piyasalarında volatiliteyi artırdı. Altının ons fiyatı ise şu sıralarda önceki kapanışın %0,5 üzerinde 2 bin 356 dolar seviyesinde bulunuyor.

Analistler, Orta Doğu'da yaşanan gerginliğin etkisiyle varlık fiyatlarında oynaklığın arttığını belirtirken, bu gelişmelerin ve yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağında olduğunu ifade ettiler.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

24 Şubat'tan bu yana Ukrayna limanında demirleyen Hong Kong bandıralı Joseph Schulte, İstanbul Boğazı'na girdi Korkunç olay! Polis merkezine gidip itiraf etti 8 DAKİKAN VAR Annesini korumak için babasını Oldürdü Mahkeme Kararını Verdi