Anasayfa
18 Ocak 2022 ( 161 izlenme )
Reklamlar

Dünyada bir ilk! Domuzdan insana böbrek nakli yapıldı

ABD'de ilk kez bir domuzdan, insana böbrek nakli gerçekleştirildi. ABD'li bilim insanları, domuzdan alınan böbreği ölen bir insan vücuduna bağladılar. iki gün boyunca organın çalışmasını izleyen bilim insanları, böbreğin vücut tarafından reddedilmeyen normal bir böbrek gibi çalıştığını gözlemledi.DÜNYADA İLK! Tıp tarihinde olay yaratacak deney: Domuzdan insana böbrek nakli yapıldı  Haberler


ABD'li bilim insanları, ilk kez domuzdan alınan böbreği bir insan hastaya başarılı bir şekilde nakletmeyi başardı. ABD'nin New York şehrindeki NYU Langone Health hastanesinde gerçekleşen operasyonun, bir gün nakil için hayvan organlarının kullanılmasının önünü açacak bir adım olarak değerlendirildi.
TIP TARİHİNDE BİR İLK YAŞANDI: The Sun'da yer alan habere göre, bilim insanları tıp tarihinde ilk kez domuz böbreğini ölen bir insan vücuduna naklettiler. İki gün boyunca çalışmayı izlediler ve organın vücut tarafından reddedilmeyen normal bir böbrek gibi çalıştığını tespit ettiler.


Tıp tarihinde bir ilk: Domuzdan insana böbrek nakli gerçekleştirildi


Cerrahi ekibin başkanı Dr. Robert Montgomery, domuzdan insana nakledilen organ için “Kesinlikle normal bir işlevi vardı” açıklamasında bulundu. Montgomery, "Endişe duyduğumuz ani reddedilme, gerçekleşmedi" dedi.


ABD'de domuzdan insana organ nakli deneyi ilk kez başarıyla sonuçlandı   Internet Haber


Uzmanlara göre, domuz hücrelerinde bulunan bir şeker, insanlar tarafından anında organ reddine neden oluyor. Tıp tarihinde ilk kez gerçekleşen domuzdan insana organ nakli ameliyatında ise, şekeri ve ani bağışıklık sistemi saldırısını ortadan kaldırmak için genetiği değiştirilmiş bir hayvandan alınan böbrek kullanıldı.

"DENEY İŞE YARADI" Cerrahlar, domuz böbreğini hayatını kaybeden alıcının vücudunun dışındaki bir çift büyük kan damarına bağladılar ve iki gün boyunca gözlemledi.Araştırmacılar, deney için hayatını kaybeden hastanın ailesinden onay aldıktan sonra vücudu ventilatörde tuttu. Ölen kadın hasta, organlarını bağışlamak istemişti ancak organların geleneksel bağış için uygun olmadığı belirtildi.

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Andrew Adams, "Deney işe yaradı" dedi ve "Bu araştırma önemli bir adım. Hastalara, araştırmacılara ve düzenleyicilere güvence verecek" açıklamasında bulundu.


DOMUZDAN İNSANA BÖBREK NAKLİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ  Uçankuş


Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde 90 binden fazla insan böbrek nakline ihtiyaç duyuyor ve bu hastaların 12'si listede beklerken hayatını kaybediyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ÇOCUK SANARAK EVLAT EDİNMİŞLERDİ, 23 YAŞINDA ÇIKTI! Hz Yusuf İle İlgili Hadisler KOCASI DÜĞÜNDEN 6 HAFTA SONRA KAYBOLDU, GERÇEK TAM 68 YIL SONRA AÇIĞA ÇIKTI. DEPREM OLDU