Dünya
27 Şubat 2024 ( 3 izlenme )
Reklamlar

İsrail, Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Hassan Hüseyin Selami'yi öldürdü

İsrail, Lübnan'ın güneyine gerçekleştirdiği hava saldırısında Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Hassan Hüseyin Selami'nin öldüğünü duyurdu. Saldırıya ilişkin açıklamayı İsrail ordusu yaparken, Hizbullah da bu bilgiyi doğruladı.

İsrail ordusunun açıklamasında, Hizbullah'ın önde gelen isimlerinden Selami'nin Lübnan'ın güneyine düzenlenen hava saldırısı sonucunda hayatını kaybettiği ifade edildi. Selami'nin Hizbullah'a bağlı Nasır Birliği'nden ve İsrail'e karşı tanksavar füzeleri kullanılmasından sorumlu olduğu belirtildi. Güvenlik kaynakları, Selami'nin Hizbullah'ın askeri kanadında tugay komutanı rütbesinde olduğunu vurguladı.

Öte yandan, Hizbullah da yazılı bir açıklama yaparak, Lübnan'ın güneyindeki Mecadil beldesine gerçekleştirilen saldırıda Selami'nin hayatını kaybettiğini doğruladı. Bu son olayla birlikte 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda öldürülen Hizbullah mensuplarının sayısının 218'e yükseldiği belirtildi.

Hizbullah'ın açıklamaları arasında, Lübnan'ın doğusundaki Baalbek kentine İsrail'in düzenlediği saldırılara karşılık olarak işgal altındaki Golan Tepeleri'ndeki bir askeri üssün hedef alındığı bilgisi de yer aldı. Bu açıklamada, Golan Tepeleri'nde bir İsrailli'nin hafif şekilde yaralandığı aktarıldı.

İsrail ordusu da saldırıya karşılık verdiğini belirterek, Golan Tepeleri'nde füze isabet ettiği bölgeleri ve Hizbullah'a ait askeri noktaları hedef aldığını duyurdu. İsrail, Hizbullah'a ait bir insansız hava aracının düşürülmesinin ardından Lübnan'ın Baalbek kentindeki hedefleri vurduğunu açıkladı. Bu çatışmalar, bölgedeki gerilimi daha da artıran bir gelişme olarak kaydedildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İran'da kum fırtınası: 700 kişi hastaneye kaldırıldı Rusya asker sayısını 1,3 milyona çıkaracak Türk Yıldızları akrobasi ekibine ait uçak Konya'da düştü: Pilot kurtuldu, bir asker hayatını kaybetti Henry Kissinger: Tartışmalı Nobel Barış Ödülü sahibi ve eski ABD Dışişleri Bakanı öldü