Siyaset
07 Ağustos 2023 ( 8 izlenme )
Reklamlar

AK Parti'nin İstanbul adayı kim olacak? Erdoğan bahsi geçen 5 isimle yüz yüze görüşecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti'de kimlerin aday olacağı herkes tarafından merak ediliyor. Arka planda Murat Kurum, Fahrettin Koca, Şadi Yazıcı, Tevfik Göksu ve Hilmi Türkmen isimleri göze çarparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde bu isimlerle özel bir görüşme yapabileceği konuşuluyor.

2024 yerel seçimleri için geri sayım başlarken, başta AK Parti olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi için hangi ismi seçeceği kamuoyu merakla bekleniyor. 

Adaylığın kamera arkasında Murat Kurum, Fahrettin Koca, Şadi Yazıcı, Tevfik Göksu ve Hilmi Türkmen'in isimleri öne çıkıyor. "Canım canım" dediği İstanbul'u almak istediği bilinen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylık sürecini mercek altına alacağı ve Adaylığı sergileyen isimlerle bire bir görüşeceği söyleniyor.

HEDEF ŞEHİRLER

Erdoğan, seçim gecesi balkon konuşmasında 2024 yerel seçimlerine dikkat çekerek, amacın İstanbul başta olmak üzere 2019 yerel seçimlerinde muhalefete kaptırılan metropolleri geri kazanmak olduğunu belirtti. Bunun için en önemli kriter ise şüphesiz aday gösterilecek isimler...

ANKET YAPILACAK

AK Parti kulislerinde söylenenlerden; İşi şansa bırakmak istemeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle İstanbul'da aday gösterilecek aday için kapsamlı bir anket çalışması istediği öğrenildi. 

Özellikle CHP'nin güçlü olduğu ilçelerde İBB adayı olarak isimleri geçen vatandaşlardan vitrine çıkan isimler soruluyor. Bu anketin sonucu aday seçiminde önemli bir kriter olacaktır.

Peki hangi isimler öne çıkıyor?

İşte AK Parti'nin İBB'ye aday olabileceği ve hakkında konuşulan isimler;

  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
  • Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum
  • Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı
  • Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu
  • Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen

ERDOĞAN GÖRÜŞME YAPACAK

AK Parti'ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki günlerde vitrine çıkan bu isimlerle bir görüşme gerçekleştirebilir.

Önümüzdeki toplantıda bu isimlere öncelikle böyle bir göreve aday olup olmayacakları sorulacak. Adaylığa yeşil ışık yakanlardan İstanbul'un temel sorunlarına ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlamalarını isteyeceği söyleniyor.

“FETRET DÖNEMİ” ÜSTÜNLÜĞE SAHİPTİR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu geçtiğimiz günlerde katıldığı bir yemin töreninde eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizden önce onlarca yıldır ihmal edilen İstanbul, 1994'ten bu yana yerel yönetimleriyle altın yıllarını yaşıyordu. 

Fetret'e katıldığını görmek bizi üzdü. İnşallah İstanbul'u sıkıştığı bu fetih döneminden hep birlikte çalışarak çıkarabiliriz" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan'ın Hamas'la ilgili açıklaması dünya basınında nasıl yankı buldu? İYİ Parti'den Halil Konakçı açıklaması: Soruşturmada sona gelindi, disiplin cezasının yanı sıra yer değiştirme kararı da söz konusu İYİ Parti'de Ümit Dikbayır Krizi CHP İzmir'e Cemil Tugay'ı aday gösterdi; Belediye Başkan Vekili Tunç Soyer, "Aday seçim süreçlerinde eksiklikler ve hatalar var" dedi.