Siyaset
06 Kasım 2023 ( 7 izlenme )
Reklamlar

CHP'nin yeni parti meclis toplantısı nasıl şekillendi?

CHP'nin yeni parti meclis toplantısı nasıl şekillendi?

Genel başkan değişikliği yapılan CHP'nin 38. Olağan Kongresi, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimiyle sona erdi. Partide Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13 yıllık iktidarını sona erdiren ve yerine 'Değişimlerin' adayı Özgür Özel'i getiren CHP milletvekili, 60 üyeli Başbakanlık seçiminde Özel'e güvendiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu'na destek veren İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı'nın karşı liste yaptığı kongrede Özel'in listesinden sadece 11 kişi listeye girdi. Bu, Merkez Yürütme Kurulu (MYK), belediye başkan adayları ve milletvekili adaylarının seçimi de dahil olmak üzere parti politikasını belirleyen en üst organ olan Başbakan'da Özel'in elinin güçlendiği anlamına geliyor.

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nın ilk gününde iki turlu sonuçlanan genel başkanlık seçiminin ardından Başbakanlık seçimi de uzun sürdü ve sonuçlar bugün saat 11.00'de açıklandı.

60 üyeli Başbakana 380, 15 üyeli YDK'ya ise 98 başvuru yapıldı. Özgür Özel, Bilim Yönetim Kültür Platformu (BYKP) kontenjanından 12 ismi aday gösterdi. Başbakanın 52 üyesi basit listeden, 8 üyesi ise sözde “başkan kotası”ndan (BYKP) seçildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Erdoğan ve Fidan'la görüştü CHP İstanbul İl Kongresi: Genel merkez yönetimi ile “değişimciler” arasındaki kavga kongre salonuna taşındı CHP belediye başkan adaylarını belirledi: Özel, Hatay'da değişiklik yapma yetkisine sahip. CHP Genel Başkanı Özgür Özel: 2019 başarısını bize getiren seçmen, Saray ve Bahçeli'yi reddetmeye devam ediyor.